Nieprzyjaciele ogrodów – trzymaj ich na dystans!

Jeżeli chociaż przez jakiś czas zajmowałeś się ogrodem, to wiesz, że nie jest to łatwe zajęcie. Trzeba umieć radzić sobie z wieloma przeszkodami. Są to między innymi: szkodniki, chwasty czy niekorzystne warunki atmosferyczne. W jaki sposób sprawić, aby te czynniki były jak najmniej szkodliwe dla Twojego ogrodu lub uprawy?

Ochrona przed kretami

Jednym z niepożądanych elementów w ogrodzie jest z całą pewnością znak obecności kreta, czyli kopiec. Przez swoją działalność te zwierzęta wyrzucają na powierzchnię zbywającą im w czasie kopania tuneli ziemię. Niestety, nie pozostaje to bez wpływu na wygląd ogrodu czy upraw. Krety szukają pod ziemią pożywienia, ale efektem tego są nie tylko mało estetyczne kopce, ale też niszczone korzenie roślin. Nic więc dziwnego, że rolnicy i ogrodnicy dmuchają na zimne i chronią swoje tereny póki czas. Dobrym sposobem jest siatka, która nie zagraża zwierzętom, ale skutecznie zniechęca je od żerowania na Twojej działce.

Jak ogrodzić się przed dziką zwierzyną?

Szkodniki mogą być różne. Poza kretami możesz odczuć na przykład obecność dzików, które nieraz tratują pola. Rozwiązaniem na to jest solidna siatka zamontowana naokoło Twojego pola. Dzika zwierzyna zazwyczaj nie zjawia się w ogródkach przydomowych, choć i takie sytuacje się zdarzają, szczególnie gdy mieszkasz blisko lasu. Częściej jednak dobrego ogrodzenia będą potrzebować ci, którzy posiadają większe pola, w znacznym oddaleniu od siedzib ludzkich.

Zapomnij o chwastach

Kolejnym problemem na polu lub w ogrodzie może być pojawianie się chwastów. Nie tylko Twoje rośliny lubią żyzną glebę. Cenią ją sobie także chwasty, by zatem ochronić kwiaty albo warzywa przed zabraniem przestrzeni, można osłonić glebę specjalną agrowłókniną. Światło nie będzie tam docierać, więc chwasty nie będą miały możliwości rozwoju.

Testuj różne rozwiązania

Widzisz już, jakie problemy mogą pojawić się w ogrodzie i jakie są ich przykładowe rozwiązania. Najważniejsza zasada to jednak testowanie różnych metod i wybieranie tych, które najlepiej działają u Ciebie, na Twojej ziemi i w odniesieniu do Twoich gatunków roślin. Próbuj zatem różnych rozwiązań, lecz kieruj się rozwagą, aby Twój ogród czy uprawa zawsze wyglądały pięknie.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: