Czy to wąż ogrodowy elastyczny, czy tradycyjny powinien być przede wszystkim trwały. Zbudowany z tworzywa, które pozwoli na zasilanie terenów zielonych w wodę, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Duże znaczenie ma tutaj tworzywo użyte do jego produkcji i jego odporność np. na promieniowanie UV. Czym charakteryzuje się rozciągliwy wąż ogrodowy?
Różnice między rozciągliwym wężem ogrodowym a tradycyjnym?
Węże ogrodowe rozciągliwe oraz ich klasyczne wersje pozwalają nawodnić dalekie zakątki ogrodu, oczyścić ścieżki, pomoże umyć pojazd, meble. Wybierając wąż, trzeba zwrócić uwagę na jego budowę i typ, która pozwoli nam dobrać model zgodny z planowanymi pracami do wykonania. Na rynku możemy zakupić wąż ogrodowy elastyczny, tradycyjny — niezbrojony i zbrojony, jak również zraszający, czy tłoczny do pomp i żebrowany do oczek wodnych. Przed zakupem musimy określić nie tylko długość roboczą, średnicę oraz materiał, z jakiego wykonano produkt. Zwykle wąż rozciągliwy i tradycyjny zbudowany jest z kilku warstw PCV lub sztucznego kauczuku, bywa, że jest wzmacniany dodatkowymi włóknami odpowiadającymi za jego elastyczność. Wysokiej klasy artykuły ogrodnicze będą odporne na skręcanie się i plątanie, a także załamania wstrzymujące dopływ wody do wylotu węży.
Dlaczego warto zakupić węże ogrodowe rozciągliwe?
Wąż ogrodowy elastyczny rozciąga się pod wpływem przepływającej wody. Ciśnienie płynu potrafi go wydłużyć nawet 3-krotnie. Ta właściwość czyni go niezwykle praktycznym produktem ogrodniczym. Poza wymiarem węża, warto kupując węże ogrodowe rozciągliwe, zwrócić uwagę na ich średnicę. Choć wraz z jej wzrostem ciśnienie wody zwiększa się, to jest to prawidłowość obserwowana tylko przy określonej ich długości, po której przekroczeniu strumień wody może być mały. Warto pamiętać, że by zachowały one swe właściwości, powinny być odpowiednio przechowywane. Służą do tego celu specjalne uchwyty mocowane na ścianie oraz bębny i wózki, niezastąpione przy dłuższych wężach.