Korzystanie z wapna w gospodarstwach ekologicznych

Coraz więcej rolników zakłada gospodarstwa ekologiczne. Powodów, dla których warto otworzyć taki biznes, jest mnóstwo, a jednym z nich jest chęć zatroszczenia się o środowisko przyrodnicze. Gospodarstwa o charakterze ekologicznym wyróżniają się stosowaniem proekologicznych środków.  Doskonałym przykładem jest wapno ekologiczne. Nawożenie w taki sposób gwarantuje wysokie plony o dobrej jakości. Więcej na temat wykorzystywania ekologicznego wapnia w gospodarstwach znajdziecie w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jakość gleby a wapno

Każda gleba charakteryzuje się określonym odczynem. Determinuje on właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne. Oznacza to, że ma pośredni wpływ na rozwój roślinności na ziemi. Tak naprawdę poprawne procesy rozwoju roślinności mają miejsce, gdy gleba cechuje się odpowiednim pH. Jeśli są odstępstwa wtedy rolnicy, którzy chcą dbać o środowisko przyrodnicze, wykorzystują produkt, jakim jest wapno ekologiczne. To doskonałe rozwiązanie, jeśli gospodarstwo ekologiczne boryka się z szeregiem ograniczeń, a równocześnie właściciel chce ograniczyć stosowanie nawozów pełnych chemii, a pomóc zarówno glebie, jak i roślinności. Wspominano, iż poszczególny odczyn gleby kształtuje wzrost roślin. Gleby cechują się odpowiednią strukturą. Jeśli jednak nie ma możliwości dysponowania taką ziemią, warto zastosować wapno ekologiczne. Stosując taki środek, ziemia wraca do optymalnego pH. Należy jednak dodać, że większość mikroflory woli rozwijać się w klimacie lekko kwaśnego odczynu lub obojętnym. 

Biologiczne życie gleby

Efektywność gospodarstwa rolnego jest uzależniona od odpowiedniego odczynu. Czasami jednak ziemia do uprawy jest zbyt kwaśna, co oznacza, że warunki są sprzyjające do rozpuszczania metali ciężkich. Najłatwiejszym sposobem przywracającym odpowiedni odczyn jest wapno ekologiczne, które w rezultacie sprawia, że ziemia daje produkty o najwyższej jakości. Podsumowując, na ziemiach kwaśnych nie jest możliwe wprowadzenie optymalnej produkcji rolniczej, bez względu na to, czy gospodarstwa wyróżniają się charakterem ekologicznym. 

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: