Rodzaje podłoża dla roślin

Aby rośliny mogły prawidłowo rosnąć, potrzebują dobrych warunków. Niezależnie od tego, czy posiadasz swój ogródek warzywny czy sadzisz kwiaty, powinieneś zadbać o to, aby otoczenie sprzyjało wzrostowi Twoich roślin i odpowiadało na ich potrzeby.

Żyzność gleby

Niewątpliwie jedną z ważniejszych kwestii jest żyzność gleby, na której planujesz uprawiać swoje rośliny. Musi być ona bogata w minerały, abyś mógł cieszyć się doskonałymi plonami lub pięknie rozkwitającymi kwiatami. Oczywiście, nie zawsze konkretne miejsce okazuje się tak żyzne, jakby mogło się wydawać. Wpływa na to wiele czynników. Można jednak sprawić, że ziemia będzie nieco bardziej przyjazna na przykład dla sadzonek. Jak to zrobić?

Wpływ agrowłókniny na glebę

Dobrym rozwiązaniem jest założenie specjalnego podłoża z agrowłókniny ściółkującej. Przykrywa się nim ziemię tak, aby nie mogły się tam rozplenić chwasty, a jeśli już jakieś się pojawiły, to aby obumarły. Dzięki temu, że Twoje rośliny nie muszą współdzielić gleby z chwastami, otrzymują z niej więcej składników odżywczych i mają więcej miejsca na rozrost.

Agrowłóknina czy agrotkanina?

Poza agrowłókniną masz też do wyboru podłoże z agrotkaniny. Właściwie są to bardzo podobne produkty. Wykonuje się je nawet z podobnych tworzyw. Różnica jest tylko taka, że agrotkanina produkowana jest z cienkich, mocnych nitek, a agrowłóknina z włókien, w których strukturze znajdują się specjalne rowki, przepuszczające powietrze i wodę. Agrotkanina także nie blokuje im dostępu, jednak posiada nieco inną strukturę, przez co jest bardziej solidna. Musisz jednak sam zdecydować, które podłoże bardziej Ci odpowiada. Żadne z nich nie zmienia pH gleby i możesz swobodnie stosować nawozy, a one zostaną dostarczone do roślin. Zarówno agrowłóknina, jak i agrotkanina występują także w różnych kolorach i gramaturze.

Zalety ściółkowania roślin

Warto dbać o to, aby dzięki ściółkowaniu rośliny miały zapewnioną nieco wyższą i bardziej sprzyjającą temperaturę. Poza tym, dzięki podłożu wilgoć dłużej utrzymuje się w glebie, co również jest komfortowe dla wielu gatunków upraw.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: