Pryzmy buraczane – jak je uchronić?

Buraki cukrowe to bardzo ważny surowiec w naszym kraju. Niekorzystne warunki atmosferyczne i brak dostatecznego zabezpieczenia ze strony rolnika powodują jednak, że zbiory są niszczone i po prostu tracą na jakości. W jaki sposób powinno się przechowywać korzenie buraków, aby nie były tak podatne na skoki temperatur?

Zbiory buraków cukrowych

Istotną kwestią, jeśli mowa o przechowywaniu, są także wcześniejsze etapy uprawy buraka. Czas siewu czy zbioru również może mieć wpływ na jakość korzeni. Należy więc umiejętnie zaplanować każdy z etapów. Najlepiej również, kiedy wybierze się taką odmianę buraka cukrowego, który jest po prostu łatwiejszy w przechowywaniu. Dobrze jest zdobyć na ten temat informacje, aby później nie mieć problemów ze stratami. Każdy proces w rolnictwie ma znaczenie i trzeba wiedzieć, kiedy jest odpowiednia pora na każdy z nich.

Usypywanie pryzm buraczanych

Kiedy już buraki cukrowe zostały zebrane, czas na usypanie z nich tak zwanych pryzm. Są to specjalne „góry” utworzone z warzyw. Można usypać je na przykład za pomocą przyczepy. Podczas konstruowania pryzm ważne jest, aby zwrócić uwagę na lokalizację. Buraki powinny być usypane w sposób ułatwiający załadunek. Nie można usypywać pryzm na zakrętach i powinno się to robić ze szczególną starannością, co wpłynie także na jakość surowca i podatność na negatywne warunki atmosferyczne.

Kontrolowanie prognoz pogody

Dla rolnika bardzo ważne jest śledzenie prognoz temperatury. Musi on bowiem zdążyć z nakryciem pryzm przed zbliżającymi się przymrozkami. Jeżeli zaniedba się tę czynność i na przykład pryzmy zostaną przysypane śniegiem, może to wpłynąć na znaczne pogorszenie się jakości buraków. Przez to będą miały mniejszą zawartość cukru, a także mogą szybciej gnić i po prostu nie nadawać się już do dalszego przechowywania.

Okrywanie agrowłókniną

W związku ze wspomnianymi problemami, bardzo istotne jest, aby na czas nakryć pryzmy agrowłókniną. Zapewni im ona odpowiednią temperaturę, nie dopuści do przegrzania, ale i do zamarznięcia. Dzięki temu korzenie będą miały lepsze właściwości, nie zmienią swojej wagi czy koloru. Rolnik, który zadba o szczelne nakrycie całej pryzmy agrowłókniną na pewno więcej zarobi niż taki, który nie dba o zabezpieczenie swoich plonów przed skutkami wahań temperatury i mrozem.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: