Jak chronić rośliny zimą?

Zimy bywają różne. Nieraz jest to bardzo mroźny czas, który zupełnie nie sprzyja roślinom. Czasami nawet wytrzymałe sadzonki po zimie okazują się być do wyrzucenia. Można jednak temu zapobiec, poprzez dobrą ochronę roślin przed chłodem.

Informacje na temat uprawy

Aby zapewnić roślinom dobre warunki, trzeba wiedzieć, jak należy dbać o konkretny gatunek czy odmianę, który ma się na swoim polu czy w ogrodzie. Istotne jest na przykład, kiedy można je posadzić, kiedy poprzycinać i tak dalej. Wszystkie te procesy wpływają później na wytrzymałość i odporność roślin na konkretne czynniki zewnętrzne. Sadzonki umieszczone w ziemi zbyt późno mogą na przykład przemarznąć i nie dać w przyszłości owoców. Dlatego więc jest bardzo ważne, aby szczegółowo dowiedzieć się, czego potrzebuje konkretna roślina.

Kontrola pogody

Jeśli chce się szybko reagować na warunki atmosferyczne, trzeba je na bieżąco śledzić. Dzięki temu można w porę zareagować na groźbę przymrozków i okryć swoje rośliny specjalną agrotkaniną albo, jeśli to możliwe, wstawić część z nich do domu. Wówczas nie będą im zagrażać mroźne wiatry i niska temperatura.

Okrywanie roślin

Do okrywania roślin stosuje się tak zwaną agrotkaninę białą. Posiada ona wszelkie cechy, które sprawiają, że może stanowić nawet długotrwałe okrycie dla roślin. Nie będą się one bowiem przegrzewać (ani marznąć) pod tym tworzywem, a odpowiednia ilość powietrza będzie zapewniona. Wiatr natomiast nie spowoduje przesuszania roślin. Bardzo ważne jest jednak, aby zdążyć przykryć swoje uprawy. Trzeba więc być czujnym.

Używanie dobrych produktów

Istotne znaczenie ma również to, aby używać dobrych produktów. Jeśli nie jesteś pewien, jaka agrotkanina będzie najlepsza na zimę, do okrycia Twoich upraw, to najlepiej poradź się jakiegoś sprzedawcy albo kilku. Dzięki temu będziesz już miał jako takie pojęcie o tym, jak powinna wyglądać ochrona roślin przed przymrozkiem. Zmienne, jak i skrajne temperatury nie są korzystne dla upraw, więc trzeba starać się minimalizować ich skutki.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: