Drzewko mandarynkowe – niepowtarzalna szansa na cytrusy w domu

Mandarynki w doniczce

Jeśli marzy się nam uprawa własnych cytrusów, to nie ma potrzeby ograniczania się wyłącznie do cytryn. W naszych warunkach klimatycznych możliwa jest hodowla drzewek mandarynkowych. To rośliny, które dobrze rosną w domu i to w niewielkich doniczkach. Można je swobodnie ciąć oraz prowadzić w formie karłowatej. Drzewka mandarynkowe chętnie wydają owoce nawet niż cytrynowiec. Kwiaty najczęściej pojawiają się już wiosną, mogą też kwitnąć ponownie nieco później. Mandarynki cudownie pachną, lecz ich woń może przeszkadzać w czasie spania.

Co wybrać – sadzonki czy nasiona?

Istnieją dwa sposoby hodowli drzewka mandarynkowego. Pierwszy i łatwiejszy dotyczy sadzonek, które łatwiej i szybciej można doprowadzić do owocowania. Potrzebują mniej uwagi oraz są dostępne w wielu sklepach nawet w postaci dorosłej. Hodowla z nasion jest jeszcze bardziej satysfakcjonująca, to bardzo powolny proces, który może potrwać nawet do kilku lat.

Drzewka mandarynkowe – wskazówki dotyczące pielęgnacji

W celu uzyskania własnych mandarynek należy zadbać o wilgotne podłoże oraz powietrze. Jednak nie można przesadzać z ilością wody, gdyż może to doprowadzić do zgnilizny korzeni. Nawadnianie powinno być systematyczne, ale niewielkie. Z kolei dno doniczki powinno posiadać warstwę drenażu. Od marca do października drzewko mandarynkowe wymaga regularnego nawożenia specjalistycznymi preparatami do cytrusów, które nie podnoszą pH gleby.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: