Zanim położymy agrowłókninę
Jeśli chcemy zadbać odpowiednio o nasze tuje, to zanim dobierzemy odpowiedni typ agrowłókniny należy wykonać kilka niezbędnych czynności. W pierwszym etapie prac należy oczyścić dokładnie podłoże z chwastów i darni. Następne sprawdzenie pulchności i wilgotności gleby powinno upewnić nas, czy dokonujemy prawidłowego wyboru miejsca na posadzenie wybranej przez nas roślinności.
Położenie włókniny pod tuje
W pierwszej kolejności należy dokładnie rozwinąć potrzebny nam pas agrowłókniny. Najlepiej równolegle do rosnących krzewów lub miejsca, w którym je posadzimy. Zaznaczamy miejsce w materiale za pomocą nacięć. Ważne, aby były wykonane od boku do połowy szerokości materiału, tak aby później łatwo było wsunąć ją pod krzew, a następnie w poprzek. Długość cięcia zależy od wielkości pnia sadzonych przez nas drzewek.
Utrwalenie konstrukcji
Samo położenie maty pod tuje to połowa sukcesu. W kolejnym etapie należy ją odpowiednio przytwierdzić do podłoża. Do tego będą nam potrzebne specjalnie do tego przeznaczone akcesoria do montażu. Mogą być to szpilki do agrowłókniny lub kołki. Te elementy dostępne są najczęściej w czarnym kolorze, dzięki czemu świetnie można je zamaskować. Niewidoczne dla oka będą pełnić nieustannie swoją funkcję, trwale utrzymując całą konstrukcję materiału pod tujami.
Ostatni etap – wyłożenie ściółki
Faza końcowa sadzenia wybranych przez nas drzewek, to wyłożenie ściółki pod nimi. W tym przypadku preferuje się wysypanie warstwy kory. Jest ona w zupełności wystarczająca, gdyż położenie dodatkowej warstwy np. mielonki drzewno-korowej może spowodować na cięższej glebie zamieranie korzeni. Nie potrzeba też dodatkowego zasilania nawozami, włóknina odpowiednio będzie prowadziła drenaż, a także zabezpieczy tuje przed chwastami i szkodnikami.