Sposoby na kompleksową ochronę roślin

Każdy, kto chociaż przez chwilę miał swój ogródek przydomowy, zdaje sobie sprawę z najczęstszych zagrożeń, jakie mogą zniweczyć wszystkie wysiłki w kierunku posiadania pięknego obejścia. Są to chwasty i szkodniki, których lepiej pozbyć się jeszcze zanim się pojawią. Jak to zrobić?

Bezpieczna siatka na krety

Na samym początku, jeszcze zanim posadzisz jakiekolwiek rośliny albo zasiejesz trawnik, najlepiej jest zająć się kretami. Nie szkodzi, że do tej pory nie było ich na tym terenie. Lepiej jest bowiem zapobiegać ich pojawieniu się niż pozwolić, by zniszczyły Twoją pracę. Pamiętaj jednak, że krety są w Polsce pod częściową ochroną, więc nie wolno robić im krzywdy. Dobra pozioma siatka zapobiegnie ich przekopywaniu się na Twój teren, a nie zagrozi tym zwierzętom. Osobiście polecamy to rozwiązanie.

Skuteczność siatki pionowej

Można także użyć siatki pionowej. Jest to nieco słabsze wyjście, bowiem czasami krety mogą przedostać się na Twój teren, kopiąc po prostu pod siatką. W przypadku poziomej siatki nie ma takiej możliwości. Jeśli jednak masz już posadzone rośliny i boisz się, że pewnego dnia szkodniki je zniszczą, to pionowa siatka jest znacznie lepsza niż nic. Wkop ją naokoło swojego terenu, a na pewno powstrzymasz część krecich inwazji.

Ochrona przed rozwojem chwastów

Roślinom mogą także zagrażać chwasty. Jeśli na Twoim terenie są dobre warunki glebowe, a klimat także jest sprzyjający, to obok swoich wymarzonych kwiatów czy warzyw, prędko możesz zaobserwować różne gatunki chwastów. Żeby temu zapobiec, warto zastosować specjalną agrowłókninę. Okrywa ona ziemię, na skutek czego nic poza sadzonkami nie ma szans tam urosnąć. Jak wiadomo, rośliny do procesu fotosyntezy, potrzebują światła, a przy zastosowaniu agrowłókniny chwasty nie będą miały do niego dostępu.

Stosowanie ściółki z kory

Innym rozwiązaniem do zabezpieczenia terenu przed rozwojem chwastów może być także specjalna ściółka, na przykład z kory sosnowej. Jest ona mniej skuteczna w walce z tym problemem, ale również może pomóc, a przy okazji naturalnie się rozkłada, wzbogacając glebę.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: