Jak zapewnić odpowiednią wilgotność roślinom?

Dbanie o roślinność nie jest proste. Każdy gatunek ma swoje potrzeby i wymaga nieco innych warunków. Co zatem robić, aby każdej roślinie zapewnić odpowiednią ilość wilgoci i ciepła? Są na to sposoby, a o części z nich piszemy w tym artykule.

Różne rośliny – podobna ochrona

Wbrew pozorom wiele roślin potrzebuje podobnego typu ochrony, gdyż działają na nie te same negatywne czynniki środowiskowe. Zarówno uprawiając krzewy ozdobne, jak i warzywa w ogródku, będziesz mieć do czynienia z chwastami, szkodnikami czy mrozem. Ważne jest więc, aby znaleźć na to odpowiednie sposoby. W zależności od typu rośliny i Twoich przekonań metody mogą się już między sobą różnić. Naszym zdaniem jednak w wielu przypadkach pomocna może być agrowłóknina.

Wilgoć i wyższa temperatura dzięki agrowłókninie

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na właściwości agrowłókniny ściółkującej jako elementu doskonale przepuszczającego wodę i powietrze. Ten typ produktu utrzymuje również wilgoć przez dłuższy czas, co jest korzystne dla roślin. Nie ma zaś obaw o to, że coś zacznie gnić pod agrowłókniną, gdyż jak już wspomnieliśmy, dociera pod nią duża ilość powietrza.

Dobra metoda na chwasty

Ten typ agrowłókniny jest również korzystny pod względem zwalczania chwastów i właściwie taki jest jej główny cel. Dzięki odpowiedniemu zacienieniu spowodowanym przez nakrycie podłoża agrowłókniną, chwasty nie mają one możliwości wzrostu dookoła sadzonek, więc nie przeszkadzają im we wzroście i nie zabierają potrzebnych substancji odżywczych z gleby.

Ochrona przed chłodem

Istnieje również inny typ agrowłókniny. Służy ona do okrywania wrażliwych roślin na wypadek mrozu czy porywistych wiatrów. Najgrubsza jest agrowłóknina biała, która znajduje zastosowanie szczególnie zimą i podczas bardzo ciężkich dla roślin nocy. Wówczas lepiej zatroszczyć się wcześniej, aby nie pomarzły. Dzięki takiemu okryciu roślina na dłużej zatrzymuje również wilgoć, gdyż nie jest ona osuszana przez hulający wiatr. To korzystnie działa na uprawianie drzewka czy krzewy, które mogą się bez przeszkód rozwijać.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: