Ogród zimowy to dodatkowe wnętrze w domu i możliwość cieszenia się zielenią oraz światłem przez cały rok.
Jak tworzyć piękne ogrody zimowe? Poznań to firma Oknario. Z nami będzie to proste. Warto zacząć od skrupulatnego planu. Żeby wszystko ze sobą odpowiednio współgrało, trzeba to dobrze zaplanować
Na solidnym fundamencie
Pierwszym etapem jest wybór miejsca na ogród zimowy. Ważna jest lokalizacja względem stron świata. Wiadomo, że najlepsze warunki znajdują się od strony południowo-zachodniej i południowo-wschodniej. Raczej unikajmy strony północnej, bo oznacza niedobór promieni słonecznych. Strona południowa natomiast, wymagać będzie dobrego systemu wentylacji. Drugi etap to fundament pod ogród zimowy. Musi być odporny na działanie czynników zewnętrznych, a także solidny, ponieważ będzie się na nim opierała konstrukcja ogrodu. Fundament nie może przylegać bezpośrednio do domu. Wymagana jest około 2-centymetrowa szczelina dylatacyjna. Fundament powinien wystawać około 15 cm ponad powierzchnię ziemi, chroniąc ściany ogrodu przed zabrudzeniem podczas opadów deszczu.
Budujemy
Szkielet nośny ogrodu zimowego wykonuje się przeważnie z drewna lub aluminium, ale także z PVC. Drewno to naturalność i dobre właściwości termoizolacyjne. Konieczna będzie przy tym materiale konserwacja Aluminium jest lekkie i odporne na rdzę, ale przy wyborze tego materiału trzeba się liczyć z większymi kosztami. Kolejny etap budowy ogrodu zimowego to wybór szyb. Wykorzystywane do tego są najczęściej szyby termoizolacyjne wypełnione argonem. Podstawowy czynnik, którym powinniśmy się kierować w wyborze jest współczynnik przenikania ciepła. Przed przegrzewaniem wnętrza ogrodu, chronić będą szyby z powłoką refleksyjną. Dach ogrodu powinien zostać wykonany ze szkła hartowanego lub laminowanego, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Żeby można było korzystać z ogrodu podczas zimy, należy zapewnić odpowiednią temperaturę poprzez instalację ogrzewania. Rolę tą spełnią zwyczajne grzejniki lub ogrzewanie podłogowe, które nie będzie szpeciło wnętrza ogrodu. Z kolei latem trzeba zadbać trzeba o wentylację.