Błędy przy usypywaniu pryzm buraczanych

Mogłoby się wydawać, że w usypywaniu pryzm buraczanych nie ma nic trudnego, jednak nawet doświadczeni rolnicy nie zawsze wykazują się wystarczającą starannością, składując buraki cukrowe. Popełnienie błędu i nie zapewnienie dostatecznej ochrony pryzmom może powodować duże straty. Lepiej więc upewnić się, że uchroniło się buraki cukrowe przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi.

Usypywanie regularnych pryzm

Podstawową kwestią jest kształt pryzm. Dzięki usypaniu z buraków w miarę regularnych wzniesień można będzie je później w prosty sposób załadować na samochód i przetransportować do zakładu, zajmującego się otrzymywaniem cukru. Warto zatem układać pryzmy na dość równym terenie i trochę się do tego zadania przyłożyć, aby ułatwić pracę temu, kto później będzie z kolei ten surowiec odbierał.

Położenie pryzm – miejsce składowania buraków

Miejsce składowania buraków cukrowych również odgrywa niemałe znaczenie. Należy pamiętać, że nie wolno usypywać pryzm zbyt blisko drogi, gdyż może to skutkować po prostu zanieczyszczeniem buraków. Ponadto jest to także niebezpieczne i może grozić wypadkiem, gdyby korzenie rozsypały się na jezdni. Należy więc zachować rozsądną odległość od dróg. Najlepiej umieścić pryzmy gdzieś na gruncie, gdzie łatwo dojechać, ale z dala od ruchliwych ulic.

Zabezpieczenie pryzm buraczanych

Większość rolników pamięta o tym, aby usypać ładne pryzmy i umieścić je w odpowiednich miejscach, aby nikt na tym nie stracił. Zdarzają się też jednak inne błędy. Pozostawienie pryzm bez jakiegokolwiek zabezpieczenia może kosztować sporo pieniędzy, tym bardziej, jeśli transport odłożony jest w czasie. Trzeba nakryć pryzmy na całej powierzchni, aby zachować wszystkie walory surowca.

Skuteczne zastosowanie agrowłókniny

Najlepiej do celu nakrycia pryzm sprawdza się agrowłóknina okryciowa. Jest ona skuteczną ochroną przed przymrozkiem i konsekwencjami w postaci strat w burakach. Odpowiednie osłonięcie całej pryzmy daje gwarancję tego, że zebrane plony pozostaną nienaruszone, a ich jakość nie spadnie. Stosowanie agrowłókniny to konieczność, jeśli chce się otrzymać dobrą cenę za buraki cukrowe.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: