Nie daj roślinom zamarznąć – zimowa ochrona

Pogoda lubi nas zaskakiwać. Ogrodnicy albo rolnicy nie cieszą się jednak z nagłych skoków temperatury. Źle działają one na rośliny, które nie mają czasu się przystosować. Co zatem możesz zrobić, aby ograniczyć skutki zmiennej aury, szczególnie tej zimowej?

Przestrzegaj cyklu życia roślin

Przede wszystkim, jeśli dopiero zaczynasz zajmować się ogrodem, pamiętaj, aby przestrzegać cyklu wegetacyjnego. Chodzi o to, aby nie robić nic wbrew naturze. Nim zdecydujesz się na wybór jakiejś rośliny do ogrodu, sprawdź, w jaki sposób o nią dbać, kiedy można ją podciąć, a kiedy powinno się sadzić. To kluczowe informacje, które mają istotny wpływ na kondycję Twoich roślinek. Jeżeli nie w porę przesadzisz kwiat czy drzewko, mogą być one później bardziej podatne na niekorzystne warunki pogodowe.

Kontroluj prognozy pogody

Kolejna zasada to kontrola. Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Szczególnie w okresie zimowym czy wczesno-wiosennym uważnie śledź wszystkie zmiany pogodowe. Przymrozki bowiem nieraz zdarzają się nawet w maju, a kiedy rośliny zaczynają już kwitnąć są one szczególnie niewskazane. Gdy będziesz wiedział o zbliżającej się fali zimna, zdążysz w porę okryć bardziej wrażliwe rośliny ze swojego ogrodu.

Schowaj rośliny doniczkowe do domu

Jeżeli masz poza domem rośliny doniczkowe, wiedząc, że zbliża się chłodniejszy czas, po prostu schowaj je do środka. Oczywiście, mówimy tutaj o kilku kwiatach, bo jeśli zajmujesz się profesjonalną uprawą, to zapewne Twój roślinny dobytek nie zmieści się we wnętrzu domu. Jeśli jednak jesteś profesjonalistą, to sam najlepiej wiesz, w jaki sposób dbać o swoją uprawę.

Okryj wrażliwe sadzonki

Inny sposób na ochronę roślin, to skorzystanie z kaptura ochronnego. Jest to specjalna płachta agrowłókniny, która służy do okrycia wrażliwych drzewek, krzewów, warzyw czy kwiatów. Dzięki takiej barierze roślinom jest ciepło nawet wtedy, gdy na zewnątrz szaleje mróz i porywisty wiatr. Wszystko, oczywiście, pod warunkiem, że dobrze obwiążesz swoje rośliny agrowłókniną i będziesz pamiętać o ich doglądaniu. Taka agrowłóknina dobrze przepuszcza powietrze i wodę oraz zatrzymuje wilgoć na dość długo, jednak musisz co jakiś czas sprawdzać, w jakim stanie są Twoje rośliny.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: