Czy w zimie wystarczy zwykła agrowłóknina ściółkująca?

Żeby chronić roślinność uprawną albo ogrodową przed chwastami, stosuje się specjalną agrowłókninę. Zapewnia ona również odpowiednią ilość wilgoci i ciepło, dzięki czemu sadzonki mają lepsze warunki do wzrostu. Czy agrowłóknina zimowa różni się czymś od tej stosowanej na glebę?

Jaką rolę pełni agrowłóknina zimowa?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, iż istnieją różne rodzaje agrowłókniny. Zimowa agrowłóknina pełni zupełnie inną rolę niż jej ściółkująca odpowiedniczka. Tej drugiej używa się przez cały rok jako doskonałe podłoże, gdyż przepuszcza wodę i powietrze, a jednocześnie chroni przed chwastami. Z kolei agrowłóknina zimowa służy do okrywania zasadzonych roślin, aby zapewnić im odpowiednią ilość ciepła w czasie mrozów. Ponadto stanowi świetną ochronę przed wiatrem.

Temperatura i dobór roślin

Widzisz zatem, że podczas szczególnie mroźnych zim zwykła agrotkanina może nie wystarczyć. Nie jest ona bowiem dostateczną ochroną przed mrozem. Wiele zależy od tego, jakie rośliny uprawiasz i jaka jest tym razem zima. Podczas łagodnych dni agrowłóknina zimowa może okazać się niekonieczna, jednak dla bezpieczeństwa zawsze warto założyć ją chociaż na noc. Skoki temperatur i porywisty wiatr są szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych sadzonek. Lepiej odpowiednio je zabezpieczać nim będzie za późno.

Zimowa agrowłóknina jako okrycie

W ofercie sklepów ogrodniczych i rolniczych dostępne są nawet specjalne kaptury ochronne, które można założyć na drzewko czy krzew, aby dokładnie otulić je i uchronić przed niekorzystnymi warunkami atmosfery. Cena takich produktów nie jest wysoka, a może uratować Twoją szkółkę czy uprawę. Zakładając specjalistyczną ochronę, nie musisz obawiać się o kwestię docierania wody do gleby, gdyż zimowa agrowłóknina doskonale ją przepuszcza.

Cena a jakość agrowłókniny

Bardzo ważne jest, aby zakupić solidnie wykonany produkt. Oczywiście, cena także jest istotna, ale najlepiej jest wybrać agrowłókninę chociaż ze średniej półki. Wówczas będziesz mieć pewność, że posiadasz towar, który posłuży Ci przez kilka sezonów, w którym Twoje rośliny bez problemu przetrwają zimę.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: