Separatory optyczne – charakterystyka i zastosowanie

Wraz z rozwojem technologii, możemy cieszyć się z nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym zmniejszamy czynniki, które prowadzą do niszczenia naszej planety. Dbanie o nasze naturalne środowisko powinno być priorytetem nie tylko dla pojedynczych jednostek, ale przede wszystkim dla wielkich zakładów przemysłowych, fabryk, a także sortowni śmieci. Sortowanie tworzyw sztucznych jest niezwykle ciężkim zadaniem, jednak dzięki wykorzystaniu separatory optyczne jest skuteczne i efektywne. Jak dokładnie działają separatory optyczne oraz jakie jest ich główne zastosowanie? 

Separatory optyczne – charakterystyka 

Separatory optyczne to urządzenia niezwykle ważne i pomocne w procesie sortowania odpadów. Głównym zadaniem separatorów optycznych jest oddzielenie odpadów wykonanych z wybranego materiału od pozostałych, które znajdują się w tym samym zbiorniku maszyny. W ten sposób możliwe jest zebranie elementów, które zostaną przekazane do dalszej obróbki i otrzymają swoje drugie życie. Sortowanie odbywa się ze względu na rozmiar, kształt, a także kolor tworzywa, dzięki czemu wykorzystanie separatorów optycznych pozwala na efektywne i jakościowe odseparowanie nawet podobnych do siebie materiałów. 

Separatory optyczne – działanie  

Powiedzieliśmy już, że separatory optyczne wykorzystywane są przede wszystkim do sortowania tworzyw sztucznych. Ze względu na wbudowane wewnątrz maszyny kamery optyczne oraz czujniki, możliwe jest dokonanie odseparowania poszczególnych elementów na podstawie:

  • koloru,
  • kształtu,
  • rozmiaru,
  • rodzaju materiału,
  • właściwości materiału. 

Czujniki oraz kamery dokładnie skanują elementy, które wprowadzane są do zbiornika maszyny, właśnie pod względem wyżej wymienionych czynników. Proces ten odbywa się automatycznie, bez konieczności pomocy osób trzecich. Separatory optyczne są lepszym rozwiązaniem niż dotychczas wykorzystywane do tego przesiewacze wibracyjne.  Choć separatory optyczne są maszynami niezwykle dokładnymi, istnieją sytuacje, w których mogą one mieć problem z odróżnieniem dwóch różnych rodzajów przedmiotów, które zostały stworzone z tego samego materiału. Na przykład w przypadku dwóch różnych przedmiotów metalowych tego samego koloru, kształtu czy wielkości, mogłoby dojść do pomyłki ze strony maszyny i błędnego odseparowania danych elementów. 

Separatory optyczne wykorzystywane są przede wszystkim w sortowniach, ale także w zakładach przemysłowych. Dzięki niezwykle jakościowym elementom maszyny, możliwe jest ich wykorzystanie do sortowania materiałów w formie granulatu, ziaren czy orzechów.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: