Niezastąpiony traktor

Traktor niezbędny jest w każdym gospodarstwie rolniczym. Chociaż służy przede wszystkim do prac polowych, to musi także poruszać się po drogach, dlatego do jego prowadzenia wymagane jest prawo jazdy. 

Prawo jazdy na traktor i quada

Zdobywając uprawnienia do prowadzenia traktora, jednocześnie zyskujemy prawo do prowadzenia innych pojazdów wolnobieżnych wraz z przyczepą. Prawo jazdy kat. T pozwala nam także na jazdę na motocyklu lub quadem. Na kurs prawa jazdy tej kategorii mogą się wybrać osoby, które skończyły 16 lat, albo brakuje im nie więcej niż trzy miesiące do osiągnięcia tego wieku. Wyjątkiem od tej reguły są uczniowie szkół rolniczych, którzy mogą starać się o prawo jazdy na ciągnik już rok wcześniej. Należy jednak pamiętać o tym, że osoby niepełnoletnie mogą się wybrać na kurs prawa jazdy tylko za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Na kurs  można się zapisać po założeniu Profilu Kandydata na Kierowcę i uzyskaniu numeru  PKK. Potrzebne będą także takie dokumenty, jak wniosek o wydanie prawa jazda, kolorowe zdjęcie, w przypadku osób niepełnoletnich zgoda rodziców oraz orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia traktorów.

Traktorem zgodnie z prawem

Kurs na prawo jazdy kategorii T składa się z części teoretycznej i praktycznej, podobnie egzamin, który trzeba zdać po jego ukończeniu. Duża część pytań na egzaminie jest taka sama, jak w przypadku starania się o prawo jazdy każdej innej kategorii, część z nich jest jednak przeznaczona typowo dla przyszłych traktorzystów. Egzamin praktyczny zdaje się na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Kursant musi się także wykazać umiejętnością jazdy traktorem wraz z przyczepą.

Traktor, podobnie jak samochód, powinien być ubezpieczony. Należy pamiętać o obowiązkowym OC i dbać o ciągłość polisy, aby móc wyjeżdżać na ulicę zgodnie z prawem. Polisę należy wykupić na cały rok, mimo że traktorem poruszamy się jedynie sezonowo i zimą go zazwyczaj nie uruchamiamy. Dopuszczalna prędkość, z jaką traktor z przyczepą może się poruszać po drodze to 30 km na godzinę.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: