Planowanie ogrodu, jaka powinna być kolejność – włóknina czy rośliny?

Dobry ogród, to zaplanowany ogród

Jaka powinna być kolejność? Czy najpierw rozkłada się włókninę, a następnie robi się w niej otwory na rośliny? A może lepiej najpierw sadzić rośliny i drugą czynnością powinno być rozłożenie włókniny? Specjaliści z branży ogrodniczej są zdania, że jeśli w pierwszej kolejności zajmiemy się rozplanowaniem roślinności, to musimy być przygotowani na to, że cały proces powstawania ogrodu będzie bardziej pracochłonny. Dlaczego?

Sekretem ogrodu jest prawidłowo rozłożona włóknina

Niezwykle trudne jest umiejętne posadzenie roślin w rozłożonej włókninie, tak aby nie nasypać na nią ziemi. Choć ta może być później zamieciona miotłą lub rozwiana przez wiatr. Zwolennicy kładzenia włókniny przed zasadzeniem krzewów i stworzenia grządek uważają, że w zakupionym materiale można zrobić nacięcia w postaci krzyżyków, które posłużą jako miejsce dla przyszłej roślinności. Jednak trzeba robić to delikatnie, gdyż włóknina powinna być dodatkowo umocowana do gruntu. Od jej prawidłowego założenia zależy trwałość całej konstrukcji.

Kwestia wielkości roślin

Tak naprawdę planowanie ogrodu i wspomaganie go włókniną jest uzależnione od gatunków i rodzajów roślin, które chcemy w nim posadzić. Zdaniem wielu, jeśli decydujemy się na zieleń o dużych rozmiarach, to one najpierw powinny być posadzone. Powód jest prosty, już wcześniej zamocowana włóknina może tylko przeszkadzać w ich prawidłowym zakorzenieniu. Odwrotnie w przypadku, gdy postanowiliśmy oprzeć nasz ogród o małe grządki, wówczas bez problemu możemy rozpocząć od przytwierdzania włókniny do podłoża.

Odpowiednie przygotowanie ziemi

Nie istnieje jedna i żelazna zasada, która rozstrzygałaby o kolejności podejmowanych czynności w przypadku planowania ogrodu. Należy pod tym względem zwrócić uwagę na daną porę roku, tak aby nie rozpocząć ściółkowania zbyt wcześnie. Agrowłóknina i jej rodzaje są przeznaczone i przystosowane do danego rodzaju roślin i pory roku. Zanim rozpoczniemy jakąkolwiek czynność, to dopiero odpowiednio przygotowana gleba zapewni nam szybkie owoce naszej pracy.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: