Jakie są zalety wapna magnezowego i kiedy je stosować?

W Polsce większość gleb jest uboga w składniki mineralne, co często utrudnia uprawę – ziemia jest mocno zakwaszona. W takiej sytuacji najlepiej jest zastosować wapno magnezowe. Pod względem chemicznym jest to połączenie tlenku wapnia albo wodorotlenku wapnia z magnezem. Najczęściej wapno magnezowe zawiera także inne niezbędne mikroelementy.

Jakie są zalety wapna magnezowego?

Największą zaletą wapna magnezowego jest szybkie działanie oraz widoczne efekty. Jest to spowodowane tym, że magnez przyspiesza przyswajalność składników odżywczych przez rośliny. Brak tego mikroelementu sprawia, że liście i igły mają inne wybarwienie. Magnez jest również ważny dla korzeni – stymuluje ich wzrost. Dzięki właściwej ilości mikroelementów rośliny są odporne na mróz czy inne zmienne warunki atmosferyczne. Wysoka zawartość magnezu w glebie wpływa pozytywnie na strukturę roślin – jest kluczowa dla ich prawidłowego rozwoju. Niedobór wapnia może doprowadzić do występowania różnych chorób. Połączenie obu składników mineralnych, czyli wapnia i magnezu ma pozytywny wpływ na rozwój roślin, dzięki temu cały proces jest przyspieszony.

Kiedy stosować wapno magnezowe?

Wapno magnezowe zaleca się stosować, gdy gleba jest zbyt kwaśna lub ma niską zawartość magnezu. Jest to bardzo ważne przy uprawie warzyw oraz drzew owocowych. Wapno magnezowe najlepiej jest stosować jesienią albo wczesną wiosną. Gleba powinna być nawożona co najmniej miesiąc przed planowanym sadzeniem lub siewem. W przypadku mocno zakwaszonej ziemi zaleca się stosowanie wapna magnezowego, co roku przez okres 3-5 lat (czas jest zależny od wysokości zakwaszenia gleby). 

 

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: