Skąd nazwa zimorodek?

Ogrodnicy bardzo często mają do czynienia nie tylko z roślinami, ale również zwierzętami, które będą odwiedzały ogród. Często pojawiają się w takich miejscach ptaki, które budzą nasze zainteresowanie, a czasem nawet ich nazwy. Oryginalną nazwę ma np. zimorodek. Może nawet nigdy nie zastanawialiśmy się, dlaczego zimorodek tak się nazywa.

Jeżeli interesujemy się przyrodą, to warto to wiedzieć. Jest to gatunek niewielkiego rybożernego, a specjaliści tematu wskazują na dwa scenariusze etymologicznie w tym przypadku. Do pewnego okresu nazwę zimorodek występującą w języku polskim starano się wywodzić wprost, zgodnie z natychmiastowym i oczywistym skojarzeniem. Chodziło o frazę „ziemio-rodek”, a więc „rodzący się w ziemi”.

Różne teorie na temat nazwy zimorodek

Skojarzenie z ziemią wydaje się całkiem racjonalne i zgodne językowo. W końcu ten ptak bardzo często zakłada swoje gniazdo np. w urwiskach ponad rzeką w norze, a czasem z dala od brzegu. Okazuje się jednak, że jest to twierdzenie niezgodne z prawdą. Specjaliści od nazw ptaków tłumacząc, dlaczego zimorodek tak się nazywa, wyjaśniają, że teza ta jest błędna, ponieważ nazwa ptaka wcale nie łączy się z ziemią. Okazuje się, że chodzi raczej o porę roku. Jak łatwo się domyślić na myśli mamy zimę, a więc czas, w którym te ptaki przychodzą na świat. Teza ta jest wygodniejsza, bo taki wyprowadzają lęgi właśnie w czasie zimy. Dodatkowo zimorodka można też zaobserwować o tej porze roku, bo po prostu część populacji zostaję w Polsce na zimę.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: