Sadzenie truskawek na agrowłókninie staje się coraz bardziej popularne – nic dziwnego, bo liczba jej zalet jest naprawdę imponująca. Podobnie jak liczba włóknin do truskawek dostępnych na rynku. Jak spośród dziesiątek produktów wybrać agrowłókninę najlepszą, najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości? Podpowiadamy.
Włóknina pod truskawki – optymalna grubość
Chcąc wykorzystać wszystkie zalety, jakimi zachwyca agrowłóknina do truskawek, najlepiej wybrać agrowłókninę czarną o odpowiedniej grubości, tj. taką, której gramatura wynosi 50 g/m2. Agrowłóknina na truskawki z jednej strony blokuje dostęp światła do gruntu, a tym samym hamuje rozwój chwastów, z drugiej zaś – zwiększa temperaturę gleby, dogrzewając korzenie i zatrzymując ciepło.
Agrowłóknina na truskawki – same korzyści
Optymalnie rozwiązana jest też kwestia kontaktu z wodą – agrowłóknina do truskawek w dużym stopniu ją przepuszcza, a następnie zatrzymuje pod ziemią. Tym samym spada ryzyko powstania pleśni czy też gnicia roślin, ponieważ woda opadowa nie tworzy zastoisk. Włóknina pod truskawki sprawia, że owoce są zdrowe, wolne od błota czy piasku, nie występują też odparzenia, częste w przypadku stosowania folii.
Cieplarniane warunki
Jakie inne zalety ma agrowłóknina na truskawki? Sadzonki i owoce mają przy niej wręcz cieplarniane warunki. Dzięki temu wegetacja roślin przebiega szybciej o 2-3 dni. Ale aby agrowłóknina pod truskawki spełniła wszystkie swoje funkcje, należy umiejętnie z niej korzystać. Zanim włóknina pod truskawki zostanie rozłożona, trzeba dobrze przygotować grunt – przede wszystkim pozbyć się wszelkich chwastów, a także go użyźnić.
Agrowłóknina czy agrotkanina?
Zarówno agrotkanina pod truskawki, jak i agrowłóknina pod truskawki wykonane są z podobnego materiału – polipropylenu, jednak agrotkanina jest zdecydowanie mocniejsza i bardziej wytrzymała. Agrotkanina pod truskawkinadaje się tylko do ściółkowania, w przeciwieństwie do agrowłókniny nie chroni przed przymrozkami. Oba rodzaje materiału chronią jednak przed chwastami, a także przepuszczają wodę i nawozy.