Agrowłóknina niejedno ma imię. O rodzajach i zastosowaniu słów kilka

W profesjonalnej lub amatorskiej działalności ogrodniczej stosuje się różne rodzaje agrowłókniny. Jest ona używana także w rolnictwie, do ochrony upraw. Warto wiedzieć, kiedy używać konkretnego typu agrowłókniny i w jaki sposób go stosować.

Agrowłóknina ogrodowa jako ochrona przed chwastami

Na samym początku warto omówić typ agrowłókniny stosowany jako specjalną ściółkę dla roślin, stąd nazwa „ściółkująca”. Taka agrowłóknina ogrodowa używana jest na glebę w sposób uniemożliwiający wzrost chwastom. Dzięki nakryciu podłoża staje się ono zacienione i nic nie ma prawa zakłócać rozwoju sadzonek. Agrowłóknina pod tuje czy inne krzewy ozdobne to właśnie ten rodzaj produktu. Poza ochroną przeciw chwastom zapewnia odpowiednią dla drzewek, krzewów i innych roślin temperaturę gleby. Poza tym agrowłóknina ogrodowa doskonale przepuszcza powietrze i wodę, dzięki czemu rośliny są odpowiednio nawodnione mimo nakrycia.

Agrowłóknina pod tuje i jej funkcje

Jak już wspomnieliśmy, agrowłóknina pod tuje ma za zadanie hamować wzrost chwastów, które mogłyby im przeszkadzać. Poza tym zwyczajnie szpeciłyby Twoje obejście. Zastosowanie specjalnej włókniny powoduje, że nie musisz się martwić ciągłym pieleniem swoich roślin. Kiedy zaś je podlewasz, to wiesz, że dostają odpowiednią ilość wody. Utrzymuje się ona nawet nieco dłużej niż zazwyczaj, gdyż agrowłóknina ogrodowa chroni glebę przed nadmiernym parowaniem.

Inne rodzaje agrowłókniny – okrywanie roślin

Poza agrowłókniną ściółkującą jest jeszcze inny rodzaj tworzywa objętego tą samą nazwą. Używa się go do okrywania sadzonek czy dopiero zasianych roślin z góry, po to, aby ochronić je przed zimnem. Specjalna agrowłóknina gruba wykorzystywana jest zimą, natomiast istnieją także wersje wiosenno-jesienne, które mają nieco mniejszą gramaturę. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet agrowłóknina gruba zapewnia odpowiednią ilość wody glebie.

Jak się nie pogubić przy zakupie agrowłókniny?

Jeżeli pierwszy raz kupujesz agrowłókninę, możesz czuć się nieco zagubiony. Nie przejmuj się jednak. Jeśli powiesz sprzedawcy, że potrzebna jest Ci agrowłóknina pod korę, to na pewno znajdzie Ci coś odpowiedniego. Postaraj się poszukać po prostu kompetentnej osoby, która będzie wiedziała, jaka agrowłóknina pod korę będzie najlepsza, znajdzie Ci też doskonałe produkty do okrywania roślin zimą.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: