Dofinansowanie na deszczówkę “Moja Woda” i “Złap Deszcz”

Ekologia staje się coraz ważniejszym elementem naszego życia. Na obywateli nakładane są nowe obowiązki, mające na celu ochronę środowiska. Wszystkie te działania mają służyć ekologii i sprzyjać wykorzystaniu surowców naturalnych przy jak najmniejszej produkcji dodatkowych odpadów. Obecnie duży nacisk kładzie się na oszczędność wody i jej racjonalne wykorzystanie. Powstały nowe programy dofinansowań, dzięki którym wydatek na zakup ekologicznych rozwiązań jest dużo mniej obciążający dla domowego budżetu czy wydatków firmy. Jednym z przykładów takiego finansowego wsparcia jest dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę. Ta pomoc ma zachęcić do zakupu zbiornika, który pozwoli na ponowne wykorzystanie wody opadowej. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla środowiska jak i dla posiadacza takiego zbiornika, ponieważ deszczówkę otrzyma od natury za darmo i nie będzie musiał za nią zapłacić.

Jak otrzymać dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę?

Programem Priorytetowym zajmującym się dofinansowaniem do zbiornika na deszczówkę jest program moja woda. Warto zapoznać się z założeniami i wymaganiami tego programu i sprawdzić, czy jest on dla nas odpowiedni. Moja woda gwarantuje wsparcie finansowe na zakup zbiornika na deszczówkę, co pozwoli na ograniczenie wydatków na zużywaną wodą. Program ten ma również na celu wsparcie ekologii i środowiska, ponieważ woda opadowa zostanie zużyta zamiast tradycyjnej wody z kranu. Kolejnym programem wartym uwagi jest program Złap Deszcz, którego celem również jest wsparcie finansowe do zakupu do zbiornika na deszczówkę. Warto zapoznać się z tymi programami i sprawdzić, który z nich jest dla nas bardziej odpowiedni. Gromadzenie deszczówki i następnie jej ponowne zużycie jest świetnym rozwiązaniem dla domowych gospodarstw i firm, które zużywają bardzo duże ilości wody, ponieważ dla nich oszczędność finansowa będzie bardzo zauważalna.

Do czego wykorzystać deszczówkę?

Deszczówka, czyli woda opadowa, jak sama nazwa wskazuje to między innymi woda z deszczu. Jednak, poza deszczem woda może być również pozyskana z innych opadów takich jak śnieg czy grad. Deszczówka jest wodą miękką, dzięki czemu nadaje się do podlewania nią upraw w przydomowym ogródku czy w większym gospodarstwie. Jej skład jest uzależniony od składu i stopnia zanieczyszczenia powietrza. Dzięki temu, że deszczówka jest wodą miękką, można ją również użyć do przydomowych prac porządkowych oraz do prania. Woda opadowa nie pozostawia po sobie kamienia, co sprawia, że można jej używać także w pralkach. Deszczówka może być też wykorzystana do mycia samochodów czy innych pojazdów. Jedynym ograniczaniem dotyczącym wody opadowej jest fakt, że nie nadaję się ona do spożycia. Jednak, używanie jej do podlewania roślin, kwiatów, warzyw i owoców jest sporą oszczędnością. W okresie wiosenno-letnim, wszystkie uprawy potrzebują bardzo dużej ilości i wody i często właśnie w tym okresie rachunki za wodę są najwyższe.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Dofinansowanie do deszczówki obejmuje zakup zbiorników podziemnych, naziemnych i dekoracyjnych. Każdy z tych zbiorników ma różne zastosowanie, w zależności od potrzeb użytkownika. Dla osób zużywających bardzo duże ilości wody najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się zbiorniki podziemne, które mogą gromadzić bardzo duże ilości wody. Dzięki temu, że są instalowane pod ziemią, nie zajmują dużo miejsca na powierzchni. Zbiorniki umieszczone pod ziemią są też mniej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Zbiorniki naziemne również mogą gromadzić bardzo duże ilości wody, jednak ich instalacja jest bezinwazyjna i nie wymaga dokonania wykopu tak jak w przypadku zbiorników podziemnych. W zbiornikach naziemnych, w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia, bardzo łatwo znaleźć jest źródło problemu, ponieważ wszystkie połączenia są widoczne. Zbiorniki naziemne mogą również przybrać formę dekoracyjną i poza gromadzeniem wody, być również elementem ozdobnym ogrodu. Dekoracyjne zbiorniki są dostępne w bardzo różnych formach. Dla zwolenników klasyki istnieją tradycyjne, szczelne beczki. Amatorzy kwiatów mogą wybrać przyścienne zbiorniki, które posłużą jako kwietnik czy podstawa pod donice. Dla osób szukających niecodziennych rozwiązań zostały stworzone duże zbiorniki w kształcie antycznej wazy. Spośród tak różnego asortymentu, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Dlaczego warto skorzystać z dofinansowania na zbiornik na deszczówkę?

Ponowne wykorzystanie wody opadowej to rozwiązanie, dzięki któremu można bardzo ograniczyć wydatki na wodę. W okresie letnim, kiedy zużycie wody jest zwykle dużo większe, oszczędności mogą bardzo odciążyć domowy budżet. Wydatek na zakup zbiornika na deszczówkę, dla wielu osób może być zbyt wysoki, mimo tego, że zdają sobie sprawę, jakie oszczędności są możliwe w dłuższej perspektywie. Właśnie dla takich osób powstały programy dofinansowań, które służą finansowym wsparciem przy zakupie zbiornika. Dzięki takiej pomocy koszt, który należy ponieść na jego zakup, jest dużo niższy, często wręcz niezauważalny. Warto pomyśleć o zainstalowaniu zbiornika na deszczówkę właśnie teraz, kiedy władze czynnie angażują się w działania ekologiczne i wspierają obywateli we wdrażaniu rozwiązań przyjaznych dla środowiska.

sprawdź https://zbiornikinadeszczowke.com/

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: