Krety to jedne ze szkodników, często stojących na przeszkodzie do posiadania pięknego ogrodu. W poszukiwaniu pożywienia drążą korytarze i podkopują rośliny oraz uszkadzają ich korzenie. Nadmiar ziemi ląduje zaś na powierzchni, tworząc brzydkie kopce. Jak poradzić sobie z krecią plagą?
Metody odstraszania szkodników
Musisz wiedzieć, że krety są w naszym kraju pod częściową ochroną, a więc należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Można je, oczywiście, odstraszać, ale trzeba uważać, aby nie zrobić im krzywdy. Dla dobra Twojego ogrodu wystarczy, że krety po prostu będą się trzymać z daleka. Wystarczy więc umiejętnie zniechęcić je do odwiedzania Twojego terenu. Może Ci w tym pomóc siatka na krety.
Siatka na krety nie robi im krzywdy
Wspomniany produkt działa jako zapora dla szkodników. Nie jest więc niebezpieczny. Inne rodzaje środków odstraszających wykorzystują na przykład rozwiązania zapachowe. Krety bowiem dobrze wyczuwają wonie, a ponadto są wrażliwe na wibracje ziemi, więc istnieją także tego typu metody. Siatka na krety w porównaniu z innymi sposobami jest jednak bardzo pomocna, a stosując ją możesz być pewny, że nie zrobisz krzywdy zwierzętom.
Kiedy stosować siatki?
Producenci i specjaliści zalecają założenie siatki jeszcze zanim pojawią się na Twoim terenie pierwsze kopce albo przed tym nim posiejesz nową trawę czy posadzisz rośliny. Kiedy już bowiem będziesz mieć trawę, trudniej będzie przygotować podłoże do wkopania siatki. Lepiej jest robić to od razu na świeżym gruncie. Jeśli jednak już za późno, kopce kreta się pojawiły, a Ty chcesz na nowo zadbać o ogród, to także pomoże Ci siatka na krety. Co najwyżej jej zamontowanie zajmie w tym przypadku więcej czasu.
Która siatka na krety jest bardziej skuteczna?
Istnieją co najmniej dwa rodzaje siatek na krety. Jeden z nich to siatka pozioma, którą umieszcza się tak, jak opisaliśmy, pod warstwą ziemi, na której później posadzisz rośliny lub zasiejesz trawę. Druga opcja to siatka na krety pionowa, którą można wkopać po prostu na około działki tak, aby szkodniki trafiły na pionową zaporę. Warto jednak wiedzieć, że ten typ jest mniej skuteczny, ponieważ kret może zejść bardzo głęboko pod ziemię i wejść na Twój teren po prostu pod siatką. Wówczas nic już nie przeszkodzi mu w wyrzucaniu hałd ziemi na zewnątrz i niszczeniu korzonków roślin. Lepsza jest więc pozioma zapora z siatki.