Trudno jest znaleźć popularniejsze dodatki do przydomowych ogrodów, niż pergole na tarasach. Te wyjątkowe elementy aranżacyjne cieszą się ogromnym uznaniem już od stuleci, łącząc w sobie niepowtarzalny styl oraz praktyczne zastosowanie. Architektura ogrodowa tego typu stanowi bowiem skuteczną ochronę przed intensywnym słońcem, zaś w jesienne dni – także i przed opadami. Zakup pergoli jest więc znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chciałyby urządzać kameralne spotkania na tarasie lub relaksować się na świeżym powietrzu w upalne popołudnie. Sama pergola nie należy przy tym do konstrukcji szczególnie skomplikowanych – składa się ona bowiem przede wszystkim z rządu słupów, wypełnionych belkami lub kratownicą. A ponieważ samodzielny montaż jest nierzadko dużo tańszy, niż zakup prefabrykowanej pergoli, warto jest zapoznać się z podstawowymi regułami, związanymi z tą kwestią.
Przygotowania do budowy pergoli
Podobnie jak w przypadku praktycznie każdej większej konstrukcji, budowę pergoli tarasowych powinniśmy rozpocząć od sporządzenia wstępnych planów. Opcje są tu niemal nieograniczone – pergola może bowiem stanąć zarówno w rogu ogrodu, jak i przy samym domu. Nie należy tu również zapominać o zakupie niezbędnych narzędzi. Metalowe wkręty, poziomica czy też wkrętarka są tu absolutną podstawą. Warto też zaopatrzyć się w specjalistyczne pędzle, przeznaczone do nakładania wszelkich preparatów do impregnacji. Mocowanie poszczególnych elementów ułatwi nam ścisk stolarski, zaś obróbkę – szlifierka kątowa oraz oscylacyjna/taśmowa.
Poszukując ciekawych pergoli tarasowych drewnianych, nie powinniśmy zapominać również o doborze odpowiedniego typu drewna. Materiały te wymagają dodatkowo właściwych preparatów impregnacyjnych oraz preparatów gruntujących. Opcji mamy tu naprawdę dużo, ponieważ pergolę można zbudować z praktycznie dowolnego gatunku drewna, od tych rodzimych, po egzotyczne. Pamiętajmy jednak, że każde drewno odznacza się nie tylko zróżnicowaną estetyką, ale też wytrzymałością. Ma to też wpływ na cenę zamówionych przez nas elementów – najtrwalsza robinia jest bowiem znacznie kosztowniejsza, niż zwykła sosna.
Montaż pergoli
Pergole tarasowe nie mogą być umieszczane bezpośrednio na gruncie. Z tego też powodu, konstrukcja powinna zostać osadzona na fundamentach i płaskownikach lub specjalistycznych kotwach. Pamiętajmy przy tym, że stawiane filary można dodatkowo podeprzeć belkami, w celu zwiększenia ich pionowej stabilności. Słupki należy umieścić równolegle od siebie, w odległości około półtora metra. Po zakończonym montażu, możemy przystąpić do przykręcania elementów bocznych, czyli dachu oraz ścianek.
Dłuższe listwy boczne przykręcamy, zachowując odpowiednie, równe odstępy. To, ile powinny one wynosić, zależy od preferowanego przez nas charakteru pergoli. Mniejsze zapewniają bowiem lepszą ochronę przed wiatrem i opadami, zaś większe – pozwalają na udekorowanie konstrukcji pnącą roślinnością. Ukończone pergole tarasowe drewniane możemy spersonalizować na wiele sposobów. Na rynku dostępne są bowiem zróżnicowane latarnie, lampy oraz meble ogrodowe. Warto jest więc przyjrzeć się przykładowym konstrukcjom i stworzyć własną pergolę, która z pewnością zachwyci naszych gości.