Każda roślina potrzebuje dostępu do wody. W kwiaciarniach i na wystawach może być on utrudniony, dlatego używa się mat podsiąkowych. Świetnie trzymają one wilgoć i sprawiają, że jest ona równomiernie rozprowadzana do każdej rośliny. Warto zapoznać się z tymi produktami i wykorzystać je do roślin doniczkowych i rabatowych.
Wykonanie mat podsiąkowych
Maty podsiąkowe to materiały stworzone ze specjalnej włókniny tekstylnej, która została wcześniej oczyszczona. Często tworzące ją elementy pochodzą z recyklingu. Jest to więc ekologiczne rozwiązanie, pozwalające na ponowne wykorzystanie poliestru, bawełny czy wełny. Tego typu włókna są odpowiednio formowane za pomocą różnych procesów aż powstaje spójna mata.
Mata podsiąkowa na wystawie
Jednym z miejsc, gdzie przydaje się i sprawdza mata podsiąkowa, jest centrum wystawiennicze. Na różnego rodzaju targach i pokazach trudno jest zapewnić roślinom odpowiednie warunki, a zastosowanie takiego produktu jak mata, która pomaga w utrzymaniu wilgoci, znacznie ułatwia sprawę. Poza tym, że rośliny mają zapewnioną odpowiednią ilość wody, stoły wyglądają o wiele bardziej profesjonalnie, gdy są wyściełane ochronną warstwą maty.
Podłoże idealne do kwiaciarni
Maty podsiąkowe stosuje się również w kwiaciarniach. Tam rośliny doniczkowe również nie zawsze mogą liczyć na ciągłe podlewanie, dlatego mata podsiąkowa pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci. Stojące na niej rośliny mogą pobierać wodę i nie usychają nawet w upalne dni. Gdy słońce nagrzewa cały budynek kwiaciarni, rośliny potrzebują pobierać większą ilość wody, dlatego maty podsiąkowe są wówczas szczególnie pomocne.
Inne zastosowania mat podsiąkowych
Opisywany produkt stosuje się także w kilku innych miejscach. Ponieważ na długo utrzymuje wilgoć, sprawdza się również na stołach w szklarniach i w tunelach foliowych. Doskonale zastępuje stosowany niegdyś torf i korę. W niczym im nie ustępuje, a nawet ma dodatkowe zalety, jak chociażby większa wygoda użytkowania i zachowanie czystości.