Zagospodarowanie ogrodu nie będzie stwarzać większych problemów. Jak jednak będziemy musieli się zachować i jakie środki przedsięwziąć, jeżeli chcemy samodzielnie produkować miód w bardzo dużym prywatnym ogrodzie? Przede wszystkim musimy wiedzieć, w jaki sposób pszczoły miodne produkują miód w warunkach naturalnych.
Następnie będziemy musieli porównać te zagadnienia z produkcją, w której bierze udział człowiek. Jeśli chodzi o warunki naturalne, to rodziny pszczele koncentrują się w dziuplach starych drzew albo skalnych szczelinach. W ten sposób ludzie wiele tysięcy lat temu pozyskiwali właśnie miód od pszczół dzikich. Z czasem barcie gromadzono w pobliżu domów, a potem wymyślono ule ramowe.
Pszczelarze pomagają pszczołom w produkcji miodu
Aktualnie ule stawia się na wydzielonym terenie zwanym też pasieczyskiem. Poza tym, jeżeli analizujemy to, w jaki sposób pszczoły miodne produkują miód, to musimy wiedzieć, jakie będą nasze obowiązki. Pszczelarze z cyklu rocznym mają za zadanie wykonanie określonych prac. Muszą pokierować rozwojem rodziny pszczelej, a nie zapominajmy o tym, że trzeba zabezpieczyć te stworzenia przed szkodnikami, pasożytami i chorobami. Muszą mieć stworzone odpowiednie warunki, aby mogły przeżyć i swobodnie pracować nad produkcją miodu. Sama czynność, jaką się zajmują pszczoły, jest oczywiście nieskomplikowana. Zbierają nektar, a potem wrzucają do ula, gdzie jest składowany. Po jakimś czasie pszczelarze mogą rozpocząć zbieranie miodu.