Słoma przydaje się w gospodarstwie, na przykład dla zwierząt. Może stanowić również ściółkę dla niektórych roślin. By jednak mogła się przydać, musi być w odpowiedni sposób przechowywana. Jeśli tak się nie stanie, to może się do niej dostać pleśń lub grzyb, a wtedy pozostanie już tylko ją wyrzucić. Jak zatem magazynować słomę, aby mogła posłużyć przez cały rok?
Miejsce na słomę
Na początku należy wyznaczyć dobre miejsce na słomę. Najlepiej, aby była to przestrzeń, w której nie będzie ona przeszkadzać. Jednocześnie powinno być to także miejsce w miarę suche i dość oddalone od budynków, w których przebywają zwierzęta. Dzięki temu jest większa szansa, że słoma na dłużej zachowa wysoką jakość i przydatność do dalszego użytku.
Stosowanie płachty ochronnej
Kiedy już przemyślałeś kwestię miejsca, w którym ma znaleźć się słoma, warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli słoma znajduje się pod dachem, to często rezygnuje się ze stosowania płacht ochronnych. Być może jednak warto o niej pomyśleć. Chroni bowiem przed deszczem i nadmierną wilgocią, która może powodować rozwój grzybów i pleśni. Ponadto płachty ochronne zapobiegają gnieżdżeniu się gryzoni w słomie.
Dopasowanie rozmiaru plandeki
Aby plandeka okazała się skuteczna, musi posiadać odpowiedni rozmiar. Lepiej jest nabyć większą płachtę niż za małą, która nie chroniłaby słomy dość skutecznie. Najlepiej jednak dopasować rozmiar jak najdokładniej. Tylko bowiem pojedynczo ułożona i napięta plandeka zapewni przepuszczalność powietrza na oczekiwanym poziomie i zapobiegnie nadmiernej wilgoci.
Dobre mocowanie płachty ochronnej
Rozmiar płachty ochronnej ma wpływ także na sposób jej mocowania. Ono zaś musi być przeprowadzone skutecznie i według instrukcji. Plandeka, która będzie na przykład powiewać na wietrze, nie spełni bowiem oczekiwań i nie zapewni dobrych warunków słomie. Tylko solidne przytwierdzenie płachty sprawi, że zebrane surowce będą miały ochronę przed opadami (które będą po niej spływać) czy negatywnym działaniem wilgoci. Warto o tym pamiętać.