Czy kolor podłoża ma znaczenie?

Agrowłókniny występują w kilku kolorach. Niektórzy więc mogą się zastanawiać nad tym, czy te barwy o czymś informują. Warto poświęcić temu tematowi artykuł, bowiem nie jest on do końca oczywisty. Nie każdy kolor odpowiada odmiennemu rodzajowi agrowłókniny.

Agrowłóknina w trzech kolorach

Zielona, brązowa i czarna agrowłóknina służy do tych samych celów. Jest to tak zwana agrowłóknina ściółkująca. Umieszcza się ją na glebie, aby stanowiła dobre podłoże dla roślin. Wycina się w niej otwory i w nich umieszcza świeże sadzonki.

Zabezpieczanie gleby

Jakie funkcje pełni taka agrowłóknina? Przede wszystkim zapobiega rozplenianiu się chwastów. Dzięki temu, że słońce dociera tylko do sadzonek, umieszczonych w otworach, chwasty nie mają szans rozwinąć się w ich pobliżu. Żadne życie nie lubi cienia. Ponadto agrowłóknina ściółkująca ochrania glebę przed przesuszeniem. Woda może spokojnie docierać przez nią do ziemi, gdyż agrowłóknina jest przepuszczalna. Powietrze także nie ma problemów z dotarciem do gleby, więc nie trzeba się obawiać, że pod materiałem zacznie się rozwijać pleśń. Ten typ agrowłókniny dostępny jest w trzech kolorach, aby każdy mógł dopasować do swojego otoczenia taki, który najbardziej będzie mu odpowiadał.

Agrowłóknina biała

Z kolei czym innym jest agrowłóknina biała. Ona ma już zupełnie inny cel niż wspomniane agrowłókniny ściółkujące. Produkt w kolorze białym bywa też nazywany agrowłókniną zimową albo okryciową. Służy bowiem do nakrywania roślin, gdy grożą im szczególnie niekorzystne warunki pogodowe. Ten typ agrowłókniny stosuje się szczególnie zimą, ale nieco cieńsze wersje można użyć również jesienią i wiosną.

Okrywanie roślin

Poza ochroną przed mrozem okrycie zapewnia roślinom doskonały dostęp powietrza i wody. Chroni przed niszczycielskim działaniem mroźnego wiatru. Osłania sadzonki przed śniegiem i nie dopuszcza do przesuszenia gleby. Warto więc zawsze kontrolować sytuację i zastosować okrycie z agrowłókniny, gdy tylko będzie potrzebne. To pomoże ocalić przyszłe plony.

Najnowsze artykuły

O tym piszemy

Tagi

Archiwum witryny

Edyta Lenar Opublikowane przez: