Warto wykorzystywać nowoczesne rozwiązania, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. Jedną z takich metod może być odpowiednio zastosowana mata ogrodnicza. Do czego może ona służyć i jakie problemy pozwala rozwiązać? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Maty ogrodowe – kiedy ich używać?
Istnieją różne rodzaje mat ogrodowych. Powinno się je dobierać w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć i z jakim problemem chcesz sobie poradzić za ich pomocą. Istnieją na przykład specjalne maty ogrodowe podsiąkowe, które stanowią świetny zamiennik naturalnego podłoża. Można stosować je na przykład w szklarniach albo na wystawie w sklepie ogrodniczym. Dzięki temu rośliny mają zapewnioną optymalną wilgotność.
Właściwości mat ogrodniczych
Mata ogrodnicza poza tym, że zastępuje naturalne podłoże, posiada właściwości, które niekiedy mogą uczynić ją nawet lepszym rozwiązaniem. Tak dzieje się właśnie chociażby w sklepach, gdzie warunki dla roślin są ograniczone. Maty ogrodowe zaś dostarczają wodę równomiernie do każdej rośliny i pozwalają na dłużej zachować wilgoć, dzięki czemu podłoże nie jest przesuszone i wystawione na ekspozycję produkty mają cały czas odpowiednie warunki bytowe.
Jak działa mata przeciw chwastom?
Wśród różnych rodzajów mat dostępna jest także taka, która chroni przed rozwojem chwastów. Wiadomo, iż są one, niestety, poważnym zagrożeniem dla upraw czy ogrodów. Można jednak zapobiec ich rozwojowi, jeśli zostanie zastosowana dobrej jakości mata przeciw chwastom. Najważniejsze, aby przepuszczała ona odpowiednią ilość wody do gleby, a także pozwalała na cyrkulację powietrza, które również jest potrzebne roślinności, aby nie zmarniała.
Ceny mat ogrodowych
Widzisz zatem, że zarówno mata przeciw chwastom, jak i ta, która nadaje się do szklarni, może być przydatnym wynalazkiem. Jakie są zatem ceny tego typu rozwiązań? Kształtują się one różnie w zależności od typu produktu, a także miejsca, w którym się w niego zaopatrujesz. Sklepy potrafią mieć bowiem bardzo zróżnicowane marże. Mata ogrodowa do szklarni czy tunelu foliowego może jednak kosztować na przykład około stu pięćdziesięciu złotych za tkaninę o dużej gramaturze.